Hakkımızda

MALATYA ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

(MORTARIM)

    Günümüzde gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, dünyadaki birçok ülkede çevreye duyarlılık ve sağlıklı gıdaya olan talep giderek artmaktadır. Bu kapsamda ön plana çıkan organik tarım, neredeyse dünyadaki bütün ülkelerde uygulanırken, üretim alanı ve üretici sayısı da giderek artmaktadır. MORTARIM olarak bizler de  sağlıklı ve organik ürüne duyulan talep doğrultusunda 2005 yılında kurulmuş bir grup şirketiyiz. Mortarım olarak Malatya İli, Merkez/Bindal Köyünde  2.300 dekar (230 hektar) arazi büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük kayısı bahçesine sahibiz.

    Konum olarak şehir merkezine 25 km ve havalimanına 10 km mesafede olan kayısı bahçemizin etrafı Tohma Çayı, Sultansuyu ve Beylerderesi ile çevrili bir yarımada şeklindedir.

    2005 yılında ilk aşamada toplam 1170 dekar arazi üzerinde kayısı fidanı dikimi yapılmış, 2009 yılında 1150 dekar üzerinde daha dikim yapılarak toplam 2300 dekarlık dikili alan oluşturulmuştur. Bu zaman zarfında şirketimiz Organik Tarıma geçiş sürecini başarılı bir şekilde tamamlayarak  Organik Tarım Üreticisi konumuna erişmiştir.

    Söz konusu organik tarım arazisinin 1800 dekarlık kısmı organik kayısı bahçesi olup, kalan alanlar buğday, arpa ve yonca ekimi için ayrılmış yerler, tesisler ve tepelik alanlardan oluşmaktadır.

     Arazinin tamamı 11 km tel örgü ile çevrilmiş olup, elektrik, içme suyu, sulama suyu, sulama sistemleri mevcuttur. Mortarım, organik gün kurusu kayısının üretiminden tüketiciye ulaşana kadar tüm aşamalarında gıda güvenliği ve insan sağlığını ön planda tutarak üretimi gerçekleştirecek donanımlı bir kayısı işleme tesisine sahiptir. Ayrıca şirketimiz kendi üretiminin yanı sıra sözleşmeli çiftçilerden temin edilecek diğer ürünlerin sağlıklı ve hijyenik bir şekilde soğuk zincir kırılmadan muhafaza edilebilmesine olanak sağlayan soğuk hava deposu inşa etmiş ve faaliyete geçirmiştir. Yine şirketimiz bünyesinde süt işleme tesisi; besi ağılı; sertifikalı organik yumurta tavukçuluğuna (MORYUM markasıyla organik yumurta üretilmektedir) yönelik kümes ile çiftlik bulunmaktadır.

     Şirketimiz Organik Gün Kurusu Kayısı ve Organik Yumurta dışında, Malatya Arıcılar Birliği ile birlikte Organik Karakovan Bal ve Organik Süzme Bal üretimi de yapmaktadır.

     Kaliteli organik bitkisel ve hayvansal ürünlerin tüketiciye en doğal ve sağlıklı bir şekilde ulaştırılmasını ilke edinmiş olan organik çiftliğimiz IMC Sertifika Kuruluşu tarafından sertifikalandırılmış ve söz konusu kuruluş tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Organik tarımın esasları doğrultusunda, çiftliğimizdeki üretimin hiçbir aşamasında kimyasal gübre, ilaç, hormon veya genetiği değiştirilmiş tohum kullanılmamaktadır.